среда, 18 сентября 2024 г.

Особливості формування мисленевих операцій у дітей з порушенням інтелектуального розвитку (ПІР)

🌀 ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ МИСЛЕННЄВИХ ОПЕРАЦІЙ У ДІТЕЙ З ПІР

  🍁 Операційний аспект мислення при порушенні інтелектуального розвитку, насамперед, виявляється у недорозвитку операцій мислення, зокрема аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування й узагальнення.

 🍁 Аналіз — це операція мислення, яка полягає у виокремленні складових, ознак і властивостей об'єкта пізнання. Аналіз тісно пов'язаний із синтезом — процесом об'єднання різних елементів та властивостей об'єкта в єдине ціле.
Операція аналізу у дітей з ПІР характеризується бідністю. 
Там, де дитина з нормальним рівнем психофізичного розвитку виділяє 8—12 ознак, дитина з ПІР — лише 3—4. При цьому останні помічають насамперед ті властивості предмета, що кидаються в очі. Функціональні властивості виділяються ними рідко. В їхньому аналізі немає послідовності та системності: одні ознаки називаються декілька разів, а інші — не помічаються зовсім; істотні ознаки вирізняються поряд із другорядними.

 🍁 На основі неповноцінного аналізу недостатнім виявляється і синтез. Об'єднавши виділені ознаки у єдине ціле, дитина одержує неповне, неточне, а часом і хибне уявлення про предмет. Синтез, окрім повного врахування усіх ознак та властивостей предмета, потребує правильного їх поєднання. 

 🍁 Особливо яскраво недостатність операцій аналізу та синтезу при порушеннях інтелектуального розвитку виявляється у перші роки навчання.
  ❗ Діти не можуть: 
 самостійно виділити, а потім об'єднати елементи речення, слова, літери; 
 не вміють проаналізувати умову задачі; 
 описати предмет або його зображення. 

 🍁 На основі аналізу розвивається операція порівняння — виділення спільних та відмінних ознак предметів та явищ. Ця операція дітям з недорозвиненим інтелектом дається з великими труднощами. Вони виділяють дуже малу кількість відмінностей, не вміють користуватися критеріями порівняння, зіставляють предмети за невідповідними ознаками (собака чорний, а кішка — пухнаста; у трактора є мотор, а велосипед має два колеса). Діти не помічають різниці між подібними предметами, наприклад, між компасом і годинником, не можуть знайти спільного між об'єктами, що різняться один від одного. Вони помічають відмінність лише в різнорідних предметах, в яких немає виразної схожості як у зовнішній будові, так і у використанні.
       Взагалі їм легше визначати ознаки відмінності, ніж подібності. Так само як і аналіз, порівняння у таких дітей характеризується хаотичністю.

  🍁 Абстрагування — це операція мислення, яка полягає у вичлененні істотних для певної ситуації властивостей об'єкта при виокремленні їх від неістотних. На основі абстрагування здійснюється операція узагальнення — об'єднання предметів та явищ, що мають істотні спільні ознаки, до однієї категорії.
     З усіх операцій мислення абстрагування та узагальнення у дітей з ПІР страждають найбільшою мірою. 
      Низький рівень мислиннєвих операцій призводить до труднощів засвоєння навчального матеріалу, тому важливо пропонувати дітям завдання та ігри корекційного спрямування:
 
 🙂ВПРАВА   Відгадай і намалюй
     На дотик відгадати фігури, що знахо¬дяться в мішечку (пласкі, з картону або фа¬нери), назвати їх, а потім намалювати. 
ВПРАВА   Виклади фігури з паличок
Спочатку дають дітям зразок, а потім забирають, щоб відтворити фігури по пам'яті.
 
 🙂ВПРАВА   Уважно слухай і намалюй
Називаються  геометричні фігури із вказівкою їхнього місця на аркуші. Діти ма¬ють замалювати їх на вказаному місці згід¬но з інструкцією (вгорі ліворуч трикутник, праворуч від нього квадрат, у центрі коло тощо).
 
 🙂ВПРАВА   Лабіринт
1.               Допомогти зайчику знайти дорогу.
2.               Якою дорогою діти йдуть до школи?
ВПРАВА   Домалюй предмети
Попросити дітей назвати, а потім дома¬лювати предмети, зображені на малюнках. Можна заштрихувати або розфарбувати їх.

 🙂ВПРАВА    До чого відноситься?
Узяти картинки із зображенням пори року і картинки із зображенням таких предметів: саней, лиж, човна тощо. Дитина має назвати предмет і підкласти до картинок із відповід¬ною порою року.
 
 🙂ВПРАВА   Визначити час
На табличках написано: ніч, ранок, день, вечір; на картках зображені ситуації, що від¬повідають певній частині доби. Пропонується дитині визначити, коли відбувається дія, зображена на картках, і підкласти їх до від¬повідної таблиці.

 🙂ВПРАВА   Добери відповідну пелюстку
Перед дитиною кладуть картку із зобра¬женням декількох квіток (ромашка, волош¬ка, мак, соняшник), у кожної з яких бракує однієї пелюстки. Вони додаються окремо. Запропонувати дитині знайти їхню квіточку з урахуванням кольору і форми.

 🙂ВПРАВА   «Пара до пари»
Мета: розвиток логічної пам’яті.                          
Дітям читають пари логічно пов'язаних між собою слів. Після прослуховування дітям зачитується вже лише перше слово з пари, а діти – відтворюють друге слово з пари (називають вголос разом, називають вголос по черзі або записують).

Джерела: https://studfile.net/preview/5602707/page:8/
https://naurok.com.ua/zbirnik-korekciynih-vprav-104012.html

понедельник, 16 сентября 2024 г.

Що робити, якщо дитина вкрала?

Інколи буває, що дитина приносить додому чужі речі, і Ви розумієте, що вона вкрала цю річ. Що робити?

#дитяча_психологія #психолог #психологія #львів #одеса #одесса #рівне